Intermittent Fasting

Gerçekten bir kısım bilim insanının savunduğu gibi az az ve sık sık yemek en doğru olanı mı? Yoksa daha az yemek mi sağlığımız için daha iyi?

Son zamanlarda çok tartışılan konuların başında geliyor. Bildiğiniz gibi beslenme bilimi sürekli güncellenen ve bir konu hakkında %100 kesin konuşamayacağınız bir alan. Yıllarca kötülenen, kalp krizine, damar tıkanıklığına neden oluyor denen tereyağının birkaç yıl önce tamamen aklanması ve insan sağlığına faydalarının ortaya çıkması gibi bilim bazı konularda yanlışında ısrarcı olabiliyor.

Uzun zamandır süre gelen bilgilerden biriside; 3 ana öğün yapmak aralara da 3 ara öğün yerleştirmek yani sık zamanlarda azar azar yemek teorisi. Bir çok diyetisyen ve doktor ısrarla bu bilgiyi savunuyor tıpkı üniversiteden ilk mezun olduğumda benim de yaptığım gibi.

Burada temel mantık uzun süre vücuda açlık yaşatmayarak kan şekerini sürekli dengede tutmak ve kişinin sürekli bir şeyler yemesini sağlayarak her öğün az miktarlarda kalori ile doymasını sağlamak. Yani işin temelinde kişiye açlık yaşatmamak var.

Peki ya açlık insanlar için iyi bir şeyse?

Burada bahsettiğim açlık rastgele, vücuda zarar verebilecek bir açlık değil. Sistematik bir açlık. Yabancı kaynaklarda İntermittent Fasting olarak geçen türkçeye Aralıklı Oruç Diyetleri olarak çevrilen bu diyet sistemi İki Öğün Beslenme ya da Tek Öğün Beslenme ile vücudu faydalı bir moda sokuyor.

Belirli saat aralıklarıyla uygulayacağınız sistematik bir açlıkla;

-İnsülin seviyelerinizi düşürerek yağ yakımını arttırırsınız,

-Hücre yenilenmeniz artar,

-Düşünüldüğü gibi enerjisiz ve yorgun olmaz aksine daha enerjik hissedersiniz ve beyin fonksiyonları üzerine olumlu etki yaparak mental foksiyonlarda iyileşme görürsünüz,

-Hayatınızı kolaylaştırır; sürekli ne yiyeceğim diye düşünmezsiniz!

-Kan şekeriniz düzenlenir; diyabet riskinizi düşürebilirsiniz,

-Kalp hastalıkları ve kanser riskinizi azaltabilirsiniz.

Yani açlık düşündüğünüz gibi kötü bir şey olmayabilir!

Konuyu tüm yönleriyle öğrenebiliceğiniz  Intermittent Fasting Rehberi ‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

İki Öğün Beslenme ile ilgili eğitim videomu izlemek için;

https://youtu.be/DStZWumPGEo